Uporabna teorija glasbe
vodi Egon Boštjančič
O DELAVNICI
Program učenja glasbene teorije na praktičen in zabaven način obsega:
-dojemanje, kako se posamezni toni in akordi dopolnjujejo
-razumevanje, zakaj določena glasba v nas prebuja določene občutke
-premagovanje blokad pri poustvarjanju
-razumevanje povezave posameznih not z določeno harmonično podlago
-improvizacija
Učenje glasbene teorije nam omogoča razumevanje glasbenih zakonitosti skozi praktično uporabo (izvajanje in poslušanje). To nedvomno pripomore k našemu dodatnemu napredku in nam odpre nove možnosti glasbenega izražanja.
Razumevanje glasbene teorije občutno pomaga pri lažjem glasbenem izražanju, hitreje izražamo čustva in razpoloženja, obenem pa kot poslušalec razumemo, zakaj določena glasba v nas prebudi razna občutja, kot so veselje, žalost, nelagodje, razigranost…
Učenje glasbene teorije v skupini ni samo koristno, ampak je tudi bolj zanimivo in zabavno. Prepričan sem, da osvojeno znanje lahko pripomore vsakemu glasbeniku pri njegovem izražanju, tako pri ustvarjanju kot pri poustvarjanju glasbe.
Voditelj delavnice je Egon Boštjančič, rojen v Šempetru pri Gorici, je začel igrati kitaro pri starosti 16 let. Po začetnem obdobju na Šempetrski glasbeni šoli spozna električno kitaro in vstopiti v svet punk rocka. Kasneje začne svojo koncertno kariero kot član različnih rock, blues, funk zasedb na goriškem in širše. Od leta 1996 do 1999 je obiskoval lekcije jazz kitare z različnimi učitelji, vključno z: Gaetano Valli in Andrea Alione. Za tem se vpiše na Videmsko Univerzo in diplomira v okviru študija DAMS smer muzikologija. Močno ga privlači tudi svet etno glasbe in še posebej vse kar prihaja iz Brazilije. Zadnja leta je popolnoma posvetil spoznavanju, snemanju in izvajanju te glasbene zvrsti doma in v tujini in pri tem imel možnost sodelovati z glasbeniki kot so: Denise Dantas, Binho Carvalho, Adriana Vasques, Banda Berimbau, Carlos Werneck, Anderson Souza, Bruno Scantamburlo, Andre Araujo…
OSNOVNI PODATKI ZA UDELEŽBO
Trajanje: 1 uro (redno na 14 dni)
Datum: preveri na koledarju dogodkov
Naložba v izkušnjo: Zaželen prispevek je 15€ na osebo. Redni učenci 10€ na osebo.
Naslov: Studio Z glasom in zavestjo, Gregorčičeva ulica 25, Nova Gorica – zemljevid
Prijava: Za prijavo in dodatne informacije piši na martina@zgiz.net
do 48 ur pred dogodkom.
Komu je namenjena: Delavnica je primerna za vse starosti od 15. leta dalje.
Posebni napotki udeležencem: Redna udeležba je zaradi povezovanja snovi zelo priporočljiva. S seboj prinesite vodo za pitje.
Število udeležencev: Od 6-8 udeležencev.
Dušan
Nisem ravno laik okrog teorije glasbe. Je pa res, da sem imel vedno težave pri povezovanju teorije z glasbo samo oziroma apliciranje teorije v praksi.
Doma imam kar nekaj gradiva, kar se glasbene teorije tiče. Skoraj prav pri vsaki, sem naletel na isti problem; ni napisana za navadne smrtnike (telebane) oziroma bi poleg tega gradiva potreboval še dodatno razlago. Venomer je podana tako suhoparno in z raznim strokovnim izrazoslovjem, ki pa v nadaljevanju morda niti niso, ali pa niso pravilno pojasnjena. Pa so nekatere knjige pisane celo za predšolsko vzgojo…
No niso vsi profesorji tudi dobri pedagogi, saj ne znajo pisati gradiva in ne podajati znanja drugim, ki še niso na istem nivoju. Očitno pišejo knjige za druge sebi enake strokovnjake, saj se ne znajo več podati v čevlje tistih, ki tega še ne poznajo. To sem še posebej opazil na fakulteti. Še pregovor pravi; »da je dober učitelj tisti, ki ga učenec prekaša.«
Da ne bom ravno dolgovezil, mene je pri teoriji glasbe pritegnilo to, da je Egon stvari razlagal na praktičen način. Torej smo (sem), hitro dojel za kaj gre. Ni dolgovezil in nas pričel mrcvariti z suhoparno teorijo in terminologijo v glasbi. Sam bi si želel še več teh delavnic (druženj), saj lahko tudi vprašam(o) česar ne razumem(o). Egon je zelo dober učitelj, ima veliko potrpljenja in znanja, nikoli te ne gleda z viška, tudi če ti kaj ni ravno jasno. Je tudi dober učitelj kitare, saj se pri njemu učim tudi igranja inštrumenta.
Zelo sem bil navdušen nad prvo delavnico, upam, da jih bo v bodočnosti še več. Hvala Martini, da je organizirala tako zanimivo delavnico.